YALANCI AÇLIK TATLI KRİZİNE YOL AÇAR

Ramazan Bayramı tatlısız olmaz elbet. Ancak tatlı krizine giriyorsanız, nedenini bilin, önleminizi alın

Yalancı açlık, tatlı krizine yol açar

Diyetisyen Safiye Taş Koçyiğit, uzun süreli susuzluğun tatlı krizine yol açtığını söyledi. Bu durumun “yalancı açlık” olarak adlandırıldığını belirten Koçyiğit, “Ramazan Bayramı elbette tatlısız olmaz. Ancak aşırı tatlı yeme isteği, susuzluğa bağlı oluşan ‘yalancı açlık’ ile karıştırılabilmektedir. Bunu bilirseniz, önlem de alabilirsiniz. Tatlı yeme isteğiniz oluştuğunda 2 su bardağı su için, isteğiniz azalacaktır” dedi.

‘Sahuruyla, iftarıyla, ramazan pidesiyle, güllacıyla sabır ile, hoşgörü ile, hoş sohbet ile geçen ramazan ayının sonunu tatlıya bağlayalım’ diyen İzmir Kent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Koçyiğit, bayram deyince tatlı yeme, şeker tüketme isteği gelen bireyler için Ramazan sonrası bu derece tatlı yeme isteğinin birtakım bilimsel sebepleri olduğunu belirtirken ‘Bu sebepler ortadan kaldırıldığında tatlı yeme isteği yok olacaktır’ diye ekledi. .

 “Bu bayram bir diğer adıyla şeker bayramı. Nefs ile uzun süreli verilen bir mücadeleden sonra, ağzı tatlandıracak bir bayram iken, fazla tatlı tüketimi ile hastalıklara davetiye çıkarılabilmekte. Pek çok kişide tatlı yeme isteği krize dönüşüyor ve yedikten sonra pişmanlık duygusu da yaşanıyor üstelik. Böyle bir kriz yaşamamak ve pişman olmamak mümkün. Tek yapacağımız şey vücudumuzdan gelecek sinyallere kulak vermek” diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

İşte tatlı yeme isteğine sebep olan etmenler:

UZUN SÜRELİ AÇLIK, UZUN SÜRELİ SUSUZLUK

“Uzun süreli susuzluk:

Ramazan süresince uzun süreli susuzluk tatlı yeme isteğine sebep olabilmektedir. Yalancı açlık diye adlandırdığımız bu durumda, 2 su bardağı su içtiğinizde birkaç dakika içinde yeme isteğinizin azalacaktır. Uzun Süreli açlık, yetersiz karbonhidrat alımı:

Uzun süreli açlık sebebi ile vücut alması gereken enerjiyi sağlayamadığında, sizi en hızlı kana karışıp enerjiye çevirebileceği besine yönlendirir, yani tatlıya. Günlük enerji gereksiniminizi karşıladığınızdan emin olun. Nasıl mı? Güne iyi bir kahvaltı ile başlayın ve mutlaka tam buğday veya çavdar ekmeği tüketin, kahvaltınızda yumurtaya yer verin. Bol yeşillik, domates, salatalık ile taçlandırın. Kaliteli bir kahvaltı ile protein ve posa içeriğini yükseltip enerji ve karbonhidrat gereksinimini karşıladığınızda tatlıya olan eğiliminizin azaldığını göreceksiniz. Sakın ola, gün içerisinde fazla besin tüketeceğinizi düşünerek kahvaltıdaki besin alımınızı azaltmayın. Bu tercihiniz gün içerisinde planladığınızdan çok daha fazlasının yemenize ve kendinizi engelleyememenize sebep olacak.

Düzensiz uyku saatleri: Sahur sebebi ile değişen uyku düzeni, azalan uyku saatleri de bilimsel olarak tatlı yeme isteğini tetikleyen, enerji alımını arttıran etmenlerden biri. Bayramda uyku saatlerinize dikkat edin, çok geç saatlerde yatmamak ile birlikte 6-8 saat gece uykusu aldığınızdan emin olun.

4 saatten uzun süre aç kalmak: Ramazan boyunca açlık duygusuna alışmış olmak, ara öğün yapmamayı beraberinde getirir ise, 4 saatten uzun süre aç kalıyor olmak kandaki şekerin azalmasına, onu hızlı yükseltebilmek için vücudunuzun sizi tatlıya yönlendirmesine sebep olur. Mutlaka ara öğün yapın. Kavrulmamış, çiğ ceviz, fındık, badem, süt, sütten kahve, yoğurt, ayran, kefir, taze meyve, tam buğday galeta/grissini, yulaf ezmesi, chia tohumu, salatalık, acur, göbek marul hem sağlıklı hem de tatlı yeme isteğinizi ortadan kaldıracaktır.

Üzüntü, stres, depresyon: Üzüntü, stres, depresyon gibi duygu durumları da tatlı yeme isteğine sebep olabilmektedir. Bu durumda lütfen bir uzmandan destek alın, mutlaka açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve unutmayın ki o tatlıyı yemeniz hiçbir sorunu çözmeyecek.”